Z. Seven RAZGIRAT

Z. Seven RAZGIRAT

Sevence

Yeniden Başlamak

29 Aralık 2019 - 12:29


Yeni bir yıla başlamak insanlarda nasıl bir duygu yaratıyor? Çocukken hafızalarımızda kalan; ailenin yan yana gelmesi ve hep beraber yenen yemekte sohbetlerin yapılmasının mutluluğu, ya da açılacak hediye paketlerinin verdiği heyecanken; yaş ilerledikçe farklı anlamlar ifade etmeye başlıyor.
Aslında bizler için; bazı şeyleri geride bırakarak yeni bir sayfa açma isteği, sadece yeni bir yılın karşılanması ile oluşmuyor. Hepimiz böyle yepyeni bir sayfa açma umutlarıyla dolmuyor muyuz zaman zaman? “Pazartesiden itibaren”, “aybaşından sonra” ve tabi ki en büyük karar noktalarından biri olan “yeni yılda…” Hayatımızda değiştirmek istediğimiz noktalar için, pişman olup da bir daha yapmak istemediğimiz hareketlerimiz için, ya da yaşadığımız acı durumları olumluya çevirmek için hep bir başlangıç belirlemeye çalışıyoruz. Kendimize yüklenişimiz hep o başlangıç noktalarından sonra oluyor.
Aslında herkes yeni bir başlangıca ihtiyaç duyuyor gibi… Kimisi bunu söylüyor, kimisi içinde yaşıyor. Hâlbuki bizi biz yapan yaşadıklarımız değil mi? Bizler aslında hatalarımızın, başarılarımızın, mutluluklarımızın ve üzüntülerimizin birleşimi değil miyiz? Mutlu bir yıl olsun dilekleri arasında, neden biten yıla ait kazanımlarımızı da paylaşmayız acaba diye düşünüyorum. Sanırım insanoğlu en çok acılarını ve pişmanlıklarını hatırlıyor da ondan. Yeni yıl dileklerimizde “geçmiş yılda yaşadığımız birçok acı ve hayal kırıklığından dersler çıkardık, bunun yanında çok güzel anlarımız da oldu; acısıyla tatlısıyla bir yıl bitti, yeni yılda da bizi nice tecrübe, nice mutluluk, nice üzüntü bekliyor” diyemiyoruz… Oysaki hatırlamak istemediğimiz, geride bırakmak istediğimiz her başarısızlık; hayal kırıklığı ve üzüntü; aynı hataları yapmamayı başaracağımız, akıllıca davranacağımız yeni başlangıçlar için muhteşem bir fırsat değil midir?
Hayata böyle bakabildiğin zaman; pişman olduğun aynı hataları yapmamak, yepyeni kararlar almak için, yeni bir başlangıç tarihine de ihtiyaç duymazsın doğrusu. Bir dakika sonrası senin için kalan hayatının sıfır noktasıdır ne de olsa…
Hep deriz ya bir dakika sonra ölecekmiş gibi, ama sonsuza kadar da yaşayabilecekmiş gibi bakabilsek hayata. Planlarımızı buna göre yapabilsek… Kimse geçmişe gidip yeni bir başlangıç yapamaz, ama bugün bir son yapıp yeniden başlayabilir derler. Ben bunu biraz değiştirmek istiyorum. Evet; kimse geçmişe dönüp yeniden bir başlangıç yapma gücüne sahip değil. Ama hemen şu anda yeni bir başlangıç yapıp kendisi için yeni bir son yazabilir. Ne de olsa eninde sonunda hepimiz yaptığımız yolculuğun ne kadar zor ve meşakkatli olduğuyla değil, vardığımız limanla ilgileneceğiz.
Tüm bu irade kontrolleri ve kararlar sarmalı yanında yine de, yeni bir yılın gelmesinin de hepimizde ayrı bir etkisi var. Milyonlarca insanın, aynı anda iyilik ve güzellik dolu dileklerini dile getirmesinden doğan taptaze ve sıcacık enerjiden kaynaklandığına inandığım muhteşem bir umut verdiği de açık.
Metin Altıok’un dediği gibi:
“Yarın farklıdır bugünden,
Adı değişir hiç olmazsa.
Kara bir suyu geçiyoruz şimdilerde basarak yosunlu taşlara.

Sen bugünden yarına
Birazcık umut sakla…”
 
Adı; ister yeni yıl, ister yeni gün olsun… Umut hep bizimle olsun…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum