Kerim Karadal

Kerim Karadal

Otomotiv Dünyası

Tesla'nın başarısı yerli otomobilin başarısı için ipucu veriyor

01 Şubat 2020 - 17:58

TESLA’NIN BAŞARISI YERLİ OTOMOBİLİN BAŞARISI İÇİN İPUCU VERİYOR…
Dünya üzerindeki markaların değerleri ve konumları sürekli olarak değişiyor. Yerinde durmak elde edilmiş olan başarıyı korumak gerçekten tamamı ile sürekli olarak insanların beklentilerini karşılayacak yenilikler yapmaktan geçiyor. Geçmişin dev telefon şirketi Nokia’nın bu gün piyasadan silinmiş olması bunun en büyük kanıtlarından değil mi?
Otomobil endüstrisinde de durum farklı değil ve yeni bir kanıt sunar nitelikte ilerliyor. Yenilikler ile ön plana çıkan çılgın projeler sunan Tesla’nın piyasa değeri bu günlerde 116.000.000.000 Dolara çıktı. Tek başına bu değere bakarak yorum yapmak elbette zor. Kıyas yapmak için iki rakam görelim.
Amerika Birleşik Devletleri merkezli diğer üreticiler olan General Motors, Ford, ve FiatChrysler firmalarının piyasa değer toplamı ise 108.000.000.000 Dolar. Alman dev firmaları olan Daimler A.G. (Mercedes), BMW ve Porsche markalarının toplam piyasa değerleri ise 106.000.000.000 Dolar. Görülen o ki Tesla dev otomotiv firmalarını geçmiş durumda. Bu da nihai kullanıcılara farklı faydalı yenilikler sunmanın nasıl ivmeli büyüttüğünün bir kanıtı olarak görülmektedir. Otomobil dünyasında yaşanan değişim Tesla hayranlarının dahi hayallerinin çok ötesinde bir hızla gerçekleşiyor. Böyle devam eder mi bu günden bilemeyiz ama net olan bir şey var ki yeniliklere devam etmeli.

Tesla örneği apaçık gösteriyor ki cep telefonlarının başına gelen otomobillerin de başına gelecek. Bu durumda otomotiv endüstrisinde de yeniliğe odaklanmak ve farklılık ortaya koymak gerekiyor. Türkiye’nin Otomobil Girişimi Gurubu’nun (TOGG) yerli otomobil çalışmasının elektrikli olması ve bunun yanında kullanıcılar için hayatı kolaylaştıracak olan birçok yenilik sunması bu gün bilinen dünya devi olan otomobil firmalarının önüne geçmesi için bir ipucu veriyor olabilir mi? Elbette evet. Yeter ki yeni fikirler başarılı şekilde yönetilebilsin ve geç kalınmasın.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum