Kerim Karadal

Kerim Karadal

Otomotiv Dünyası

Otomotiv kozadan çıkıyor

20 Nisan 2020 - 02:16 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 02:27

Bir önceki makalemde otomotiv sektörünün daha iyi olmadan önce daha kötüyü göreceğini paylaşmıştım. Ancak, Türkiye’de her hangi bir tedarik ağında bozulma olmadığı için şartların diğer ülkelerden pozitif olduğunu ve bu sebeple istenildiği anda sosyal mesafe kuralları ile sağlık koşullarını dikkate alarak üretime başlanabileceğini paylaşmıştım.
1 Nisan tarihinde korona virüs etkilerinden korunmak amaçlı kısmi çalışmaya geçmiş olan firmalardan biri olan Karsan bu gün itibari ile üretime başlıyor. Otomotiv sektörü ipek böceğininin kenti olan Bursa’da kozadan çıkıyor. Bununla birlikte yine bu gün Mercedes Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı açıyor, Honda Türkiye ise Kocaeli Şekerpınar’daki fabrikasında üretimini tekrar bu gün başlatacağını açıkladılar.
Mercedes Benz Türk 24 Nisan’da ise AKSARAY Kamyon Fabrikası’nda faaliyetlerini başlatacağını ve Bosch Fren Sistemleri Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptıkları açıklamada 4 Mayıs’ta üretime başlayacağını bildirdiler.  Ford Otosan’ın 27 Nisan’da ve Tofaş’ın ise 4 Mayıs’ta üretime başlayacağı yönünde kesin olmayan bilgiler var.
Bu açılacak fabrikalarda sürekli eğitim ve iç denetim ile Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından korona virüs hastalığından korunma için paylaşılan önlemler hayata geçirilmelidir. Bu amaçla, toplantıların mümkün olduğunca çevrimiçi yapılmaya çalışılması, çevrimiçi yapılamıyor ise kısa süreli ve mümkün olduğunca az katılımcı ile sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Çalışma alanlarında ise sık sık dezenfeksiyon yapılması, ziyaretçi girişlerinin yasaklanması, her çalışana maske verilmesi ile maskesiz kimsenin çalışmaması sağlanmalıdır. Tüm bunlara ek olarak mümkün olan en az sayıda çalışan ile üretimin yapılması azami derecede önemlidir. Aksi durumda hastalığın yayılmasına sebep olunursa yapılan işin kıymeti kalmaz. Bu sebeple üreticilerin omuzlarına binen sorumluluk şimdiye kadar olmadığı kadar yüksektir.
Daha iyi bir ekonomi için, sağlık için, yaşamak için işin yoksa evde kal Türkiye’m…
Hayat eve sığar…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum