Kerim Karadal

Kerim Karadal

Otomotiv Dünyası

Koronavirus sonrası istediğiniz kamyoneti bulmak çok daha zor

17 Mayıs 2020 - 23:38

Daha önceki makalemde koronavirüsün otomotiv sektörü üzerindeki etkilerini ele almıştım. Hadi bu gündemden düşmeyen salgının kara ihtişamına bir virgül daha atalım ve koronavirüs etkileri listesine potansiyel bir kamyonet sıkıntısını da ekleyelim. Özellikle Amerika başta olmak üzere Dünyada kamyonet satışları ciddi seviyede arttı. Hatta öyle ki Amerika’da satışa sunmak için kamyonet bitiyor diyebiliriz.
Neden kamyonet satışında bu hızlı artışın gerçekleştiği anlaşılması güç olmasa gerek. Koronavirüs sonrası insanlarda kendi kendine yetebilme ve yaşayabilme dürtüsünde ister istemez bir artış gerçekleşti. Bu dürtü insanların hayatında birçok şeyi dönüştürdüğü gibi taşıtlardan beklentilerini de değiştirmiş oldu.
Son birkaç yılda, kamyonet satışları yukarı yönlü ve binek otomobilleri aşağı doğru ilerliyor, ancak yeni teşvikler ve ekonomik belirsizlik bu dönüşümü sert bir şekilde zorladı ve sonunda ilk defa kamyonet satışları otomobil satışlarını geçmiş oldu. Öyle bir raddeye geldi ki bayiler satmaya kamyonet bulamamaktan endişelenir durumdalar. Bu konudaki Moto Intelligence verilerine göre oluşturulmuş olan tablo aşağıda görülmektedir.
 
Bununla birlikte, kamyonet satışlarının arttığı bu dönemde dünya genelinde fabrikalar bir aydan fazla bir süredir çalışmıyordu. Bu sebeple kamyonet satışlarındaki seyir böyle devam ederse stok sıkıntısının çok yakında yaşanacağı aşikâr gözükmektedir.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum