Kerim Karadal

Kerim Karadal

Otomotiv Dünyası

Bursa'da Yerli Otomotiv Heyecanı!

27 Aralık 2019 - 17:21

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan az önce Türkiye’nin otomobili için yapılan tanıtım toplantısında konuşma yaptı. TOGG çalışmaları sonucunda üretilecek yerli araba için ‘’Gemlik’te TSK’ya ait alanda fabrikamızın yapımına başlayacağız.’’ dedi. Gemlik’te silahlı kuvvetlere ait olan 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresini tahsis edilerek süratle fabrikanın yapımına başlanacağını bildirildi. 

Elektrikli otonom araçlarda herkesin eşit olduğu günümüz dünyasında Türkiye yerini aldı. Her türlü teknik özelliği ülkemizce belirlenen yerli ve milli otomotivimizden elde edilen birikimler diğer alanlardaki girişlere de olumlu yönde katkıda bulunacaktır. Bu girişim kesinlikle sadece bir araç projesi değil, aksine Türkiye’nin atılımı için bir bilişim projesidir. 

Ayrıca hepimizin merak ettiği bir bilgi olan aracın şu an hangi aşamada olduğu konusunda da bilgi paylaşımı yapıldı. Cumhurbaşkanımızın bildirdiğine göre milli aracın matematik modellemeleri ve dayanıklılık testleri üzerine çalışmalar devam ediyor.

Araç için güçlü yönlerden bir diğeri de sıfır emisyon ile çalışarak çevreyi kirletmeyecek araç olmasıdır. Emisyon değerlerinin daha önemli olduğu günümüzde bunun da olumlu katkısı olacağı bir gerçek. Volkswagen, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada egzoz gazı emisyon testlerinde hile yapan yazılım içeren 11 milyon aracı geri çağırarak onaracağını bildirmiş ve çok ciddi prestij kaybı olmuştu. Bunu göz önünde bulundurursak emisyonun ne denli önemli olduğu ve 0 emisyon ile çalışacak olan yerli arabamızın elektrikli olmasının ayrı bir güçlü yönü olarak görülmektedir. 

Aracımız Avrupa için bir ilk anlamına geliyor. Seri üretime geçtiğimizde elektrikli SUV model araç olarak Avrupa’da ilk olacak. Küresel bir marka oluşturmak için çalışmalar yapılıyor ihracat için hedef ilk etapta Avrupa ülkeleri olacak.

Yerli üretim aracın elektrikli olması sebebi ile tüm tartışmalarda şarj konusu gündeme geliyor ve bu tartışılıyordu. Cumhurbaşkanı bu konuda da güzel bir bilgi verdi. 2020 yılında tüm şarj alt yapısı hazır olacak şekilde kurumlar çalışmalara başlamış durumda. Aracın yarım saatte şarj olacağını bildirmesi elektrikli olması sebebi ile tartışılan tüm konulara son verdi. Aracı İtalya’da tasarlanmış olarak eleştirenlere de cevap geldi. Araçla ilgili tüm girdilerin patentlerinin, fikri ve mülki haklarının Türkiye’ye ait olduğu Sayın Cumhurbaşkanı tarafından bildirildi. Ticari olarak aracın satışa sunulacağı ilk yıl 2022 yılı olacak. Ön satış yapılmasının olabileceğini belirtmekle birlikte mikrofonda ilk ön siparişi kendi şahsı adına verdi.

Aracın gösterimi sırasına gelindiğinde gerçekten heyecan doruklara çıktı. Özellikle loş ortamdaki renk efektleri ve sesli müzik heyecanı arttırdı. Yeniliğe yolculuk teması ile arkada TÜRK BAYRAĞI ile ortaya çıkan araçlarımız herkesi heyecanlandırıp gururlandırırken bu esnada arkada MADE IN TURKEY yazması hepimizin gururunu okşadı. Sayın Cumhurbaşkanımız bir düzeltme istedi. Made in Turkey değil, made in Türkiye olması gerektiğini bildirdi. Araçlarımızda seri üretimde Made in Türkiye yazacak. Ardından asansör ile zeminden yükselen araçlar görüldü. Biri kırmızı biri beyaz araçlarımız bayrağımız renginde görücüye çıktı. Sayın Cumhurbaşkanı kırmızı araca bindi.  Yanında Sayın Gürcan Karakaş binerek Cumhurbaşkanımıza asrın hayali olan Türkiye’nin otomobili ile ilgili bilgiler verdi. Fotoğraf çekimleri ile tanıtım son buldu.

Aracın markası hala net değil. Ama aracın önünde TOGG yazıyordu. Markası bu olabilir mi yoksa başka bir marka mı olacak heyecan ile bunu bekleyeceğiz. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum