Kerim Karadal

Kerim Karadal

Otomotiv Dünyası

Hayatta kalmak için, daha iyi ekonomi için evde kal Türkiye!

25 Mart 2020 - 20:00 - Güncelleme: 25 Mart 2020 - 20:11

 

Otomotiv sektörü dünya çapında can çekişiyor…

Global ekonomi korona virüs (COVID-19) salgını sebebi ile can çekişiyor ve otomotiv sektörü de bundan elbette nasibini aldı. Korona virüs sebebi ile Volkswagen, PSA Grubu, Ford, Daimler, Renault, Nissan ve Fiat Chrysler Avrupa’daki fabrikalarının kapatma kararı aldılar. Bazı fabrikalarını kapatan diğer dünya devleri ise şunlar; BMW, Toyota, Michelin, Maserati, Seat, Skoda, Ferrari, Formula 1, Lamborghini, Brembo, Magnetti Marelli, Hyundai, Pirelli.

Volkswagen korona virüs salgınından kaynaklanan Avrupa fabrika tedarik sistemlerindeki problemlerden kaynaklı 80.000 çalışan için 3 Nisan’a kadar kısa süreli çalışma planlıyor. VW Group'un Audi, Porsche markaları ve kamyon bölümü MAN da maliyetten tasarruf etmek için kısa süreli çalışmalara başvurdu. VW denetleme kurulu üyesi Bernd Althusmann, Salı günü büyük ve küçük işletmeler 2008-2009 mali kriz seviyesinin "çok ötesine" geçen bir zorluk ile karşı karşıya kaldı dedi.

Kanadalı bayiler 'çok geç olmadan' hükümet yardımı istiyor ve dört hafta sonra gelecek olan yardımların bayilerin çoğu için çok geç olacağını belirtiyorlar. Bu sebeple Kanada Otomobil Bayileri Birliği, hükümeti yeni korona virüs salgınının yol açtığı yaygın ekonomik krizden kurtulmak için savaşan üyelerine finansal yardımı “hızlandırmaya” çağırıyor.

İngiltere’de otomotiv üretimi durmak üzere. Aston Martin, korona virüs salgını sebebi ile İngiltere'deki araç üretimini duraklatmak için Bentley, Vauxhall, Mini, Rolls-Royce, Nissan, Jaguar Land Rover, Toyota ve Honda'ya katılıyor. Aston Martin bu günden 20 Nisan’a kadar İngiltere'de faaliyet gösteren her iki fabrikasında üretimi askıya alacağını açıkladı. Ford, Londra ve Galler'deki motor tesislerinde üretimi durduruyor.

Mazda Japonya’daki 2 fabrikasında tedarik güçlükleri sebebi ile üretimi 28 Mart’tan başlayacak şekilde geçici olarak askıya alma kararı almakla birlikte Meksika ve Tailant’ta da benzer karar verdiklerini tarihi bildireceklerini açıkladı.

Ford Kuzey Amerika’daki fabrikalarının en az 30 Mart’a kadar kapalı olacağını ve tekrar ne zaman açılacağına henüz karar veremediklerini belirttiler.

Çin Otomobil Satıcıları Birliği'ne göre franchise bayilerinin yüzde 93,5'i Cuma günü yeniden açılmışken, yeni araç satışlarından elde edilen ortalama günlük gelir normal seviyelerin sadece yüzde 49,8'i oldu.

Globalde yaşanan otomotiv sektöründeki daralmadan Türkiye’de nasibini aldı ve otomotiv sanayiinde çalışanların yüzde 52'si korona virüs kaynaklı iş bırakmak zorunda kaldı.

Dünya çapında otomotiv sektöründen kötü haberler gelirken Türkiye’de de işler iyi gitmiyor olsa da diğer ülkelere kıyasla en azından şu an için daha yavaş hızda kötüleşiyor. Ford Otosan üretim durdurma kararı almıştı buna ek olarak Toyota Sakarya’da bulunan fabrikasında üretim faaliyetini 21 Mart - 5 Nisan tarihleri arasında durdurma kararı aldı. Ancak, bu kararlar sağlık gerekçesi ile alınmış kararlardır her hangi bir tedarik ve satış ağında kırılma görülmüyor. Her ne kadar araç satışı düşmüş olsa da üretebilir durumda olmaları olumlu yanı. Hyundai, Honda, Renault ve Tofaş üretimlerine %100 kapasitede olmasa da devam ediyorlar. Sayılarla bakacak olursak, OSD verileri ile otomotiv ana sanayinde 50 bin kişi çalışıyor. Üretime ara veren firmalarda çalışan sayısı ise 26 bin 547 kişi. Dolayısı ile otomotiv sanayiinde çalışanların yüzde 52'si korona virüs kaynaklı işi bırakmak zorunda kaldı. Geri kalan 23 bin 557 kişi ise şu an için çalışmaya devam ediyor. Bu rakamlar ülkenin geliri ve çalışanların geliri için iç açıcı olmasa da dünya çapında pazara kıyasla en azından şu an için daha iyi durumdayız.

Korona virüs yayılımı ya da durdurulabilmesi hayatımızı tüm yönleri ile etkileyecek.

Bu gün itibari ile 20.345 test yapıldı, 1.256 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 vatandaşımızı kaybettik. Bu vaka sayıları diğer ülkelere kıyasla düşük kalıyor. Test sayımız arttırılmalı ve insanlarımız kendilerini dış dünyadan mümkün olduğunca izole etmelidir. Hayat eve sığar ve evde kal sloganlarını aklımızdan çıkarmayıp bakanlığın yayınladığı 14 kurala uygun hareket etmeliyiz. Çünkü canımız da ekonomimiz de tamamen bu virüsün durdurulup durdurulamaması ile doğru orantılı ilerleyecek. Bu virüsün yayılımının ülkemizde durdurulmasına ya da engellenememesine bağlı olarak Türkiye otomotiv pazarı için durum her an çok daha kötüye ya da aksi yönde çok daha iyiye gidebilir. Kötü yönünü global pazardan ve ülkemizde kapanan fabrikalardan görebiliyoruz. Elbette Ying Yang’ın bir de beyaz yüzü var ve bunu elde etmek için ülkece dikkat etmeliyiz. Aşağıda yer alan iki OEM’den gelen örnek eğer bu virüsün yayılımını ülkemizde durdurma konusunda başarılı olabilirsek emin olalım ki çoğalarak devam edecek.

                                 
 

Türkiye’nin yılda 175.000 adet üretimi olacak olan yerli ve tam elektrikli otomobilinin üretileceği 1.2 milyon metrekarelik fabrikanın kurulumuna başlanıyor ve bu sebeple fabrika kurulumunda çalıştırılmak üzere 2.000 çalışan alınacak. 2022’de ilk aracı üretmek üzere hazırlıklar aksamadan devam ediyor.

Ford, dünya çapında üretilen otomobiller için Türkiye'yi otomobil parçaları tedarik üssüne dönüştürecek.

Türkiye'deki Ford Otosan yetkilileri yakın zamanda kurulan bir satın alma departmanının liderliğinde dünya çapında Ford araçları için tedarik edilen parçaları üreteceklerini ya da satın alıp sevkini sağlayacaklarını belirterek, ülkeyi alternatif bir tedarik merkezine dönüştürebileceklerini belirttiler. Bu konu için 2 ay önce 35 kişilik bir ekipten oluşan satın alma departmanı kuruldu. Konuyla ilgili olarak konuşan Ford Otosan başkan yardımcısı Dave Johnston, “Bu ofis Avrupa'daki Ford araçlarına malzeme sağlayacak. Türkiye alternatif bir tedarik merkezi olabilir. " Ford Otosan’dan bir güzel haber daha var. Şirket yetkilileri ayrıca Ford Otosan'ın 2021 yılına kadar dünya çapında satılmak üzere Türkiye'nin ilk elektrikli ticari araçlarını üretmeyi planladığını belirtti. Tüm bu güzel haberlere ek olarak Haydar Yenigün, Volkswagen Transporter'ı üretme kararını da beklediklerini de sözlerine ekledi.

Evde hayat var, evde kal Türkiye’m…

Sözün özü hayatta kalmak için, daha iyi ekonomik koşullar için işimiz olmadıkça dışarıya çıkmayalım, çıkmak zorunda kaldığımızda kendimizi ve etkileşimde bulunduğumuz insanları koruyalım ve son olarak bakanlığın paylaşmış olduğu önerileri dikkate alalım. Bu virüs Rus ruletinden dahi daha tehlikeli. Unutmayın ki Rus ruletinde siz ölebilirsiniz ancak, bu virüsü eve getirip anne, baba, dedelerinizi öldürebilirsiniz. Evde hayat var, evde kal Türkiye’m…

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum