Bursa'da İYİ Partili kadınlar, sessiz çığlıkların sesi oldu

Bursa’da 2021 yılının ilk kadın cinayetinin işlendiği yerde toplanan kadınlar, “Dışarda virüs, içerde şiddet kaderimiz olamaz” diye haykırarak, alınan önlemlerin yetersizliğine vurgu yaptılar.

Bursa'da İYİ Partili kadınlar, sessiz çığlıkların sesi oldu
13 Ocak 2021 - 15:05

Arabayatağı, Muhtarlık binası arkasındaki cinayet mahallinde düzenledikleri protesto eyleminde konuşan, Bursa Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüsniye Pıtırlı, “Geçen yıl tam 300 kadın öldürüldü ve bunların 182’sinin, neden öldürüldüğü dahi tespit edilemedi” dedi. Eylemde İl Başkanı Selçuk Türkoğlu ve il yöneticileri de hazır bulundu.
Giderek daha da artan kadın cinayetlerinin önlenmesi için acil eylem planının şart olduğuna işaret eden Hüsniye Pıtırlı acı bir olayı kamuoyuyla paylaşmak, sessiz çığlıkların sesi olmak için toplandıklarını söyledi. Türkiye’de  2020 yılının son, 2021 yılının ilk kadın cinayetinin Bursa’da Arabayatağı Mahallesi’nde işlendiğini ifade eden Pıtırlı, 2020 yılı koronavirüs pandemisi nedeniyle sıkıntılı geçtiğini söyledi. Bu dönemde dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de salgın koşullarına yönelik olağanüstü önlemler alındığını ifade eden Hüsniye Ptırlı, pandemi nedeniyle herkesin evinde kalması gerektiği bu dönemde, koşullar kadınlar için zorlukları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti.
ALINAN TEDBİRLER YETERSİZ
               Kadına yönelik şiddetin kültürel, coğrafi, dini, toplumsal ve ekonomik açıdan, sınır tanımayan bir insan hakları ihlali olarak varlığını tüm dünyada sürdürdüğünü belirten Hüsniye Pıtırlı, Türkiye'de ise her  geçen yıl kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini ve kadınların her gün daha fazla şiddete, tacize  uğradıklarını ifade etti. Pıtırlı, “Ne yazık ki  kadın cinayetleri Türkiye'de, 2000'li yıllarda geçmiş yıllara göre büyük artış göstermiş;  2020 yılında 300 kadın cinayeti işlenmiş, 171 kadın da şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 300 kadından 182’sinin neden öldürüldüğü tespit edilememiş; 22’si ekonomik, 96’sı  boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürülmüşlerdir. 182 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Bu da bize gösteriyor ki, bugüne kadar alınan tedbirler  yeterli olmamış, aile içi şiddetin ve kadın cinayetlerinin önüne geçilememiştir” dedi.

ACİL EYLEM PLANI ŞARTTIR
               Hüsniye Pıtırlı açıklamasında İnsan hakkı ihlali ve adalet sorunu olan kadına şiddetin çözümünün ayrımcılıkla mücadele, toplumun örgütlenmesi, hukuk sisteminin işleyişi gibi unsurları kapsayan çok boyutlu bir süreç gerektirdiğine dikkat çekti. Pıtırlı, “Ayrımcılık hukukla, adaletle, eşitlikle ve sosyal bilimlerle ama en çok da günlük yaşamlarımızla ilgili bir kavramdır. Genel başkanı kadın olan ülkemizdeki tek parti, İYİ Parti iktidarında kadına yönelik şiddetin, cinsel ve ekonomik istismarın önlenmesi ile, muhtaç durumdaki kadınların desteklenmesi ve korunması, en öncelikli sosyal politika olacaktır” diye konuştu.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti Bursa İl Başkanı'nın dinmeyen Fethullah Gülen sevgisi
İYİ Parti Bursa İl Başkanı'nın dinmeyen Fethullah Gülen...
Bakan Soylu'ya hakaret eden şahış kimdir? Erdal Erbaş kimdir?
Bakan Soylu'ya hakaret eden şahış kimdir? Erdal Erbaş kimdir?