TOGG yerli batarya paketiyle çıkacak


 
TOGG YERLİ BATARYA PAKETİYLE ÇIKACAK
Türkiye’nin yerli ve milli otomobilini üretmek için kurulan TOGG araçların üretileceği ve18 ayda temel güçlendirmeler de dâhil tamamı ile bitecek fabrikanın temel atma töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleşti. Bursa Gemlik’te üretilecek bu araçların yıllık üretimi 175.000 adet olacak ve toplamda 4.300 kişi bu fabrikamızda çalışacak. Bununla birlikte tedarik ağlarında da yaklaşık 5.000 kişiye yeni iş kapısı doğuracak. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde tesisin hat montajları tamamlanacak. Tesis 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek. TOGG’da çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak. Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 oranında olacak ve 2025’de yerlilik oranı yüzde 68’e ulaşacak. 2030 yılına kadar 1 milyon adet TOGG üretilecek. Fabrika İstanbul-İzmir Otobanına 4 kilometre uzaklıkta ve 3 kilometrelik çevre alanında 3 adet aktif liman yer alıyor. Tedarikçi seçimlerimizin yüzde 93’ünü tamamlanmış durumda ve yüzde 78’i Türkiye’den yüzde 22’sini Avrupa ve Asya’dan şirketler. Avrupa birliğinde TOGG tasarım tescili alındı. Fabrika tüm tesisleri ile Avrupa’nın en temiz tesisi olacak fabrika akıllı fabrika olarak tasarlandı.
Yukarıda göreceğiniz üzere bu gün o kadar güzel haberler alındı ki çok değerli bir bilgi gözlerden kaçtı ya da önemi yeterince anlaşılmadı. Bu yazımda bu konuya önemle değinmek ve parantez arası olarak kalmış olan bu bilgiye ayrı bir satır açmak istedim.

TOGG’lar yerli batarya paketi ile çıkacak. Elektrikli araçlarda en büyük rekabet bataryalarda yaşanmaktadır. Eğer bataryalarda dışa bağımlı iseniz ve kendi bataryanızı geliştiremiyor iseniz diğer markalarla rekabet etme şansınız yok denecek kadar azdır. Bu konudaki önemin anlaşılabilmesi için birkaç rakam paylaşmak isterim. Frost & Sullivan bir araştırma yaptı ve 2016 yılında batarya pazarının globalde 13.4 milyar dolar seviyelerine ulaştığını ve hızla büyümeye devam edeceğini öngördüler. 2023 yılında 22.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Forbes daki bir makaleye göre ise 20 yıl içinde batarya pazarının 240 milyar dolara ulaşacağı ön görüsünde bulunulmuştur. Bu dönüşümün farkında olan dev şirketler bu alana devasa yatırımlar yapmaya devam ediyorlar. Tesla, Panasonic, AESC, LG Chem, BYD, Mitsubishi ve Samsung gibi şirketlerin yanında Çin’de devlet desteği ile irili ufaklı onlarca şirket batarya için yatırım yapıyor. Ülkemizde ise TOGG’un bir parçası olan Zorlu Holding 4.5 milyar dolarlık bir yatırımla 2023’te 500 bin araca satış yaparak, 25 GWh kapasiteli tesisinden 6 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor.
Bu gün TOGG CEO’su Karakaş açıklamalarında bu konuda da bilgi paylaşımı yapmıştır. Karakaş bu konuda şu açıklamada bulunmuştur: ‘’ Otomobillerimizde hedeflediğimiz yüksek performans değerlerini teknik olarak gerçekleştirecek batarya ve e-güç ünitesi mimarisinin geliştirilmesinde de çok yol kat ettik. Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında da sona yaklaştık. Bu noktada ülkemiz için ve bizim için çok önemli bir konuyu sizlere memnuniyetle ve heyecanla duyuruyoruz. Üretim başlangıcımızdan itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz. Bu konudaki detayları sizlerle önümüzdeki aylarda paylaşacağız.”
Bu geliştirmelerde başarı sağlanır ise TOGG gerçekten yerli ve milli olacak ve en güçlü rakipleri ile kora kor mücadele edebilecektir. İşte bu başarılırsa sadece siyasetin gücü ile satılan araç olmaktan kurtulup kendini satan araç statüsüne geçecek ve teknoloji transferi yapabilecek teknik güce ulaşacaktır. Bizler de heyecanla bu konudaki gelişmeleri bekliyor ve takip ediyor olacağız. Buradan sizlere bu konudaki gelişmeleri duyurmak için heyecanla bekliyoruz…
#YenilikteBenDeVarım